Petr Koštejn Finanční poradce

CO JE A CO NENÍ FINANČNÍ PORADENSTVÍ?

Na úvod je potřeba si vyjasnit, co si pod finančním poradenstvím představuji a dělám já, a zároveň, co za tuto službu nepovažuji, ačkoliv s ní bývá spojována. Nejprve tedy, co touto službou není a nebo nedosahuje jejích kvalit.

Klasické instituce

Lidé se často o svých financích chodí radit do stavebních spořitelen, bank nebo pojišťoven. Tyto instituce přirozeně vzbuzují důvěru díky jejich marketingu a letitosti na trhu. Jak to vypadá uvnitř? Kdo vám bude radit? Vždy se bude jednat o zaměstnance, který se může a nemusí zajímat o vaši finanční situaci, hlavně ale musí plnit různé cíle objemů pojistek, úvěrů, spoření, kreditních karet a podobně. Bez plnění těchto limitů přijde většinou o část mzdy, při dlouhodobém neplnění cílů i o práci. Nejen kvůli tomuto tlaku je vysoká fluktuace zaměstnanců. Noví zaměstnanci mají málo zkušeností nebo znalostí (já osobně mám za jeden rok přiděleného třetího bankéře). Tento problém pak může vést k tomu, že řešení dané společnosti pro vás nemusí být vůbec vhodné. Každá společnost vám nějaké řešení najde, je ale otázkou, zda je toto řešení opravdu to nejlepší. Můžete se něj spolehnout? Bez porovnání jinde to nezjistíte.

Další v řade jsou „zaměstnanci“ na IČO. Takový člověk je
stále zaměřen pouze na jednu společnost (např. pojišťovnu nebo stavební
spořitelnu) a její produkty, které opět mohou, ale i nemusí, být pro vás ty
pravé.

„Pojišťovací vekslák“

V letech minulých byl finančně poradenský trh znám jako
trh s životním pojištěním. Ten, kdo byl považován za „finančního poradce“, byl
člověk, který chodil po klientech a nabízel jim smlouvu na životní pojištění,
výjimečně i pojištění majetku či auta. Naštěstí těchto „poradců“ je dnes již
minimum a jsou na ústupu především díky regulaci finančního poradenství, dále
pak díky náročnějším očekáváním klientů na služby. Tito „pojistkoví veksláci“,
se u klienta většinou objeví jednou za život, změní jeho životní pojistku a po
sjednání už o nich nikdy neuslyší.

Finanční zprostředkovatelé

Jak šla doba, tak se poradci začali věnovat kromě pojištění i
hypotékám, spořením, investicím, penzím a dalším službám. Takový zprostředkovatel
dnes klientovi nabídne srovnání trhu a vybere přijatelné řešení. Tento poradce
vám uspoří čas, jeho přidaná však hodnota obvykle končí právě touto úsporou.

Kdo je tedy finanční poradce?

Skutečný poradce má rozsáhlé portfolio partnerů, aby mohl
klientovi nabídnout opravdu to nejlepší řešení. Není to ale žádný brouk pytlík,
který všechno ví a všechno zná. Je to odborník, který má pro klienta vizi, jak
může naložit se svým majetkem, aby ho zvětšil a ochránil.

Jedná se o člověka, který není motivován tím, aby vám něco „prodal“ ale našel takové řešení, které má pro vás smysl. Pracuje transparentně, aby bylo jasné, proč vám právě toto řešení vymyslel.

Vzdělává vás ve finančních zákonitostech a naučí, jak nakládat chytře s vašimi prostředky.

Hledá dlouhodobou spolupráci, ze které těží především klienti. Jedině díky tomu má pak poradce zásadní přínos pro klienta, než jen onu úsporu času, neboť je mu průvodcem světem financí díky zkušenostem, znalostem, kontaktům a výběrem správného řešení. Poradce se pak dlouhodobě stará o majetek klienta a buduje partnerství zakládající se na důvěře a spolehlivosti.

Jak se platí?

To, že je klient neplatí v něm může budit podezření. Je to tím ČR prakticky nemáme placené poradenství, kdy klienti platí poradci přímo za jeho služby a rady. Zaprvé na to nejsou lidé plošně v této svéře zvyklí a za druhé tu hlavně nejsou regulativní pravidla, která by určovala, jak taková služba má vypadat. Proto je tu jako hlavní způsob placení forma odměny za sjednanou službu/smlouvu klientovi. Společnost tak zaplatí poradci za to, že vybral právě jejich řešení. Odměny jsou srovnatelné napříč trhem, takže poradce není motivován její výší, ke komu klienta přivede, ale primárně smyslem daného řešení a přínosem po klienta.

Bez poradce levněji ? Pokud klient sjedná službu bez poradce, daná společnost sice ušetří, protože poradce nezaplatí, slevu však klientovi také nedá, takže z toho pohledu je jedno, jestli je řešení s poradcem nebo bez něj, na cenu to vliv nemá.

Pro koho služba je a není?

Pro koho není?! Původně jsem zde chtěl, mluvit o typech klientů pro které si myslím že služba není, ale byl by to pouze můj názor, který nemusí odpovídat skutečnosti. Nemá tedy cenu rozebírat pro koho není protože…

Služba je svým způsobem opravdu pro každého! Je určena těm, kdo chtějí ušetřit čas nad zdlouhavými analýzami a propočty jednotlivých variant. Pomůže lidem, kteří chtějí mít své finance přehledné, chtějí hledat řešení chytře, rychle, bez zbytečných chyb a drahých omylů. Pro ty, kteří příjmou fakt, že opravdový poradce jim může nabídnout zkušenosti a znalosti, které jim budou přínosem nyní i v budoucnu.

Vyplatí se tedy mít finančního poradce?

Určitě ano. Ten správný vám usnadní a do budoucna zlepší život po finanční stránce. Důležitý je však jeho výběr, protože úroveň služeb se stále liší poradce od poradce. Své finance nesvěřujte kde komu, chtějte odpovídající reference a dejte na svůj instinkt i sympatie. Ti dobří, tuto profesi dělají tak, že zajistí klientům klid po finanční stránce v jakékoliv žívotní situaci, to jsou ti pravý FINANČNÍ PORADCI.

Petr Koštejn

Jmenuji se Petr Koštejn a svým klientům pomáhám s procesem získání vhodné hypotéky nebo pojištění. Práce finančního poradce by však není jen o ceně produktů. Tento článek se nese v duchu jak má správně tato služba vypadat, nebudou zde řešeny žádné konkrétní postupy nebo oblasti služeb. Jde především o můj pohled na profesi, kterou dělám.