„Očekávejte to nejlepší. Připravte se na nejhorší.“
-Zig Ziglar
VÝVOJ TRHU HYPOTÉK, INVESTIC A NEMOVITOSTÍ
Hypotéky
Česká národní banka (ČNB) udělala s ohledem na aktuální situaci změny ve své politice hypoték a rozhodla se ke snižování úrokových sazeb. ČNB snížila základní 2T repo sazbu z 2,25 % na 1 %. Je to krok v reakci na možnou recesi a úkolem má být podpořit ekonomiku, aby banky půjčovaly firmám a firmy mohly dál zaměstnávat, vyrábět a poskytovat služby.
LTV 90%
Dále zmírnila nároky na žadatele o hypotéku, kde je asi nejzajímavější to, že nově budou lidé moci žádat o úvěr jen s 10 % vlastních prostředků. Nemovitostní trh, který se nám tu přehříval, nyní asi trochu vychladne a předražené nemovitosti spadnou na ceně.
DSTI = 50% + zrušení DTI
Ukazatel DSTI byl změněn z 45% na 50%. DSTI znamená celkový součet měsíčních splátek Vašich úvěrů může být nově maximálně 50% z celkového příjmu domácnosti. Do tohoto limitu započítává i splátka sjednávané hypotéky.
DTI znamenalo, že celkový součet aktuálních zůstatků na Vašich úvěrech nesmí překročit devítinásobek celkového příjmu domácnosti, nyní tedy toto pravidlo bylo zrušeno.
Došlo tedy k tomu, že si klienti budou moci brát větší hypotéky!
Co toto zmírnění a snížení sazeb bude znamenat ale v praxi?
Banky teď nebudou v lehké pozici. Dá se očekávat, že nebudou zatím přistupovat k razantnímu snižování úrokových sazeb, a i po skončení nouzového stavu budou několik měsíců (možná i let) držet sazby v podobné úrovni jako dnes, aby se ochránily před dopady ekonomických následků. V tuto chvíli není jasné, jaký dopad budou mít nynější opatření na firmy a nezaměstnanost, a tudíž vývoj schopnosti splácet u nových žadatelů o hypotéky. Už nyní některé banky z důvodu opatrnosti odmítají příjmy z některých odvětví.
Řešit tedy hypotéku nyní ?
Pokud se Vás současný stav finančně nijak nedotkl, máte dobrý výhled a chcete své bydlení nyní řešit nebo již máte vybráno, tak není na co čekat, důkladně však vše zvažte. Současná situace se nijak výrazně nezmění v nejbližších dnech/týdnech na druhou stranu, kdo ví, jestli nemovitost, kterou chcete, nekoupí mezitím někdo jiný a to i při nízkém pohybu na trhu s nemovitostmi. Zda si nyní brát hypotéku si musí prostě rozhodnout každý sám nebo se minimálně poradit s odborníkem.
Nemovitostní trh
V současnosti se trh moc nehýbe. Kvůli opatřením vlády lidé nemohou chodit na prohlídky, a tím pádem kupovat nemovitosti a řešit i hypotéky, které by si případně brali. Realitní makléři se nyní snaží zavádět ve větší míře online video prohlídky, zájem je však zatím výrazně menší.
Zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti
Vláda by měla schválit v nejbližších dnech zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti, což by mělo ulevit budoucím kupujícím a zároveň rozhýbat trh. Tato změna bude ale vykoupena zrušením odpočtu úroků z daní u lidí, kteří si na nové bydlení budou brát hypotéku. Tyto pravidla se však budou týkat až nových prodejů nemovitostí a nově sjednaných hypoték po vstupu platnosti příslušné úpravy zákona. Na stávající hypotéky i v případě jejich refinancování, by měl být odpočet stále platný.
Dále ti, co dnes peníze na nemovitosti mají v hotovosti vyčkávají, jak se vyvine trh a jestli ceny nemovitostí půjdou dolů. Dle některých předpokladů by mohly ceny spadnout až o 15 %, ale je otázkou, jestli se tyto prognózy naplní. Nicméně s ohledem na dlouhodobá opatření, zejména omezení cestování, nastává u majitelů nemovitostí, zejména bytů, situace, kdy ti, kteří je využívali na krátkodobé pronájmy jako Airbnb, hledají nájemníky do těchto bytů. Nabídky jsou pak pod cenou, aby se vypadlý příjem majitelům vrátil co nejrychleji. To může mít v některých lokalitách za důsledek plošné snížení cen nájmů a u těchto majitelů se může stát, že jim nájem nepokryje náklady na nemovitost dle jejich představ (pokud se nedostanou přímo do potíží) a rozhodnou se nemovitost prodat. To by v konečném důsledku mělo opět vliv na trh nemovitostí a mohlo způsobit pokles současných cen. Ten, kdo tedy v minulosti kupoval nemovitost na pronájem bez dostatečného vlastního kapitálu, to nyní nebude mít nejspíš lehké.
Čekat tedy s nákupem nemovitosti nebo do toho jít teď ?
Stejně jako v otázce u hypoték jestli řešit nyní nebo ne, tak v případě, že se Vašeho oboru současná opatření nedotkla lze nemovitost pořídit, jestli se však bude cena v budoucnu hýbat směrem dolů a případně jak moc se nyní těžce odhaduje i odborníkům, proto je to opět na Vás.
„Černá labuť: Následky vysoce nepravděpodobných událostí také teorie černé labutě je metaforou popisující důležité neočekávané události, které mají významný dopad na společnost. Tyto události se odchylují od toho co je běžné a proto je obtížné je předvídat.“ zdroj WIKIPEDIA
FINANČNÍCH TRHY A INVESTICE!
Akciové trhy se po zavedení opatření proti šíření epidemie prudce propadly, tento propad byl způsobem panikou a snahou ochránit výnosy, které v době minulé akcie nesly.
I vy na vašich investičních účtech nyní můžete vidět propad jeho hodnoty.
Co v tuto chvíli dělat?
Určitě nepodléhejte panice, jedná se o dočasný propad, sice může trvat v řádu týdnů až měsíců, vždy se však vrátí nazpět a akcie pokračují v růstu.
Akciové investice, které případně máte, jsou na dlouhý časový horizont, a tento propad naopak může být příležitost do portfolií přikoupit levný majetek. Až se zase hodnota začne vracet, tak případný nynější nákup navýší budoucí hodnotu vašeho majetku. Nyní to můžete brát, že nakupujete se slevou.
Mantrou je přirovnání k nemovitosti.
Váš dům stále stojí, jen je nyní levnější a prodat jej by pro vás nebylo výhodné, takže je dobré ho držet.
Ten, kdo však od někoho dům v této situaci koupí, na tom v budoucnu vydělá a ten, kdo ho nyní prodá, prodělá nebo tzv. realizuje ztrátu.
Doporučení je tedy nepanikařit a čekat.
Co se bude na trzích pravděpodobně dít dál?
To je složitá otázka a je těžké vývoj přesně určit. Podle dostupných analýz a odhadů bude pro další́ vývoj světové ekonomiky klíčové to, za jak dlouho se s epidemií dokáží vyrovnat Spojené́ státy a Evropa, kam se v současné době přesunulo ohnisko nákazy. Ačkoliv se jedná o ohromný negativní dopad na světovou ekonomiku, zkušenosti z asijských zemí ukazují, že po akutní fázi nákazy, která trvá jeden až dva měsíce, dochází k postupnému obnovení standardního fungovaní celé společnosti. Pokud se i vyspělým startům podaří vypořádat se s nákazou ve srovnatelném období, pak je možné očekávat i návrat ekonomického růstu. Následně oživení bude tím silnější a rychlejší, čím kratší budou současná restriktivní opatření.
Ačkoliv je na přesnější odhady ještě brzy, řada ekonomů předpokládá, že světová ekonomika v důsledku šíření epidemie a nutnosti reagovat na něj drastickými opatřeními, míří do hospodářské recese. I když hloubka recese, především ve druhém čtvrtletí 2020, bude větší než za finanční krize, její délka by naopak mohla být výrazně kratší, než tomu bylo před 12 lety, kdy světová ekonomika klesala čtyři čtvrtletí po sobě.
V kostce – co lze čekat:
- Recese světové ekonomiky v prvním pololetí (Čína zejména v Q1, Evropa a USA v Q2)
- Prudký pokles ziskovosti firem. Řada společností může čelit existenčním problémům.
- Silné zotavení v závěru roku a zejména v roce 2021
Bohužel tento současný výhled se může v případě komplikací opět změnit, proto je potřeba ho brát určitě s rezervou. Jak zmiňuje citát výše. Očekávejte nejlepší a připravte se na nejhorší.
POMOC VLÁDY
Moratorium na úvěry a hypotéky uzavřené před 26. březnem
Vláda schválila tzv. na moratorium na splácení úvěrů a hypoték uzavřených před 26. březnem až na půl roku. Lidé a firmy musí o odklad splátek požádat a prohlásit, že to je kvůli pandemii. Sami se rozhodnou, jestli to bude na tři nebo šest měsíců. Přerušeno bude splácení úroků i jistiny.
Moratorium se nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů.
Toto opatření také může mít v konečném důsledku vliv na výšku úrokových sazeb u nových úvěrů, tedy minimálně po dobu odkladu splátek. Banky původně umožňovaly tento odklad dobrovolně na 3 měsíce. Nyní jim do podmínek zasáhne stát, a tím bankám zasáhné přímo do vnitřního způsobu chodu a vlastního podnikání. Přestože je to dobře míněno, může to způsobit právě malou ochotu bank snižovat sazby.
Odklad splátek nájemného
Vláda chystá úpravu, aby i lidé v nájmech mohli z důvodu epidemie požádat o odklad splátek. Ten by měl trvat až do 30. září 2020 a úhradu nájemného by měl nájemník doplatit do května 2021.
Pomoc pro OSVČ a podnikatele
- Odpuštění platby minimálních záloh na sociálním a zdravotním pojištění pro OSVČ za období 3-8/2020.
- Tato úleva je na místě, neboť ten, kdo nemůže provádět svou činnost, musí stále platit státu, nyní mu však provádění činnosti znemožnil nebo velmi ztížil samotný stát, a tak je od něj toto jako minimální forma kompenzace zcela na místě.
- Odložení nájemného pro podnikatele a firmy prozatím na tři měsíce.
- Pomoc jednorázové dávky 25 tisíc.
Pomoc pro drobné podnikatele je důležitá, a vzhledem k tomu, že nyní nemůže značná část OSVČ pracovat vůbec, nebo jen s velkým omezením, je třeba je podpořit. Proč? OSVČ je člověk, který se zřekl „jistoty“ v zaměstnání a dává všanc svůj výdělek. Když bude nemocný, nebude dostávat podporu v pracovní neschopnosti a musí řešit svojí obživu. Nyní ale nemůže nevlastním zavinění pracovat, a tak je potřeba, aby tuto skutečnost stát nějak vyřešil, zejména u těch, jimž zavřel obchody. Pokud podnikatelé nedostanou nějakou formu podpory, tak to zhorší celkovou situaci v ČR. Více nezaměstnaných, více prázdných pronájmů, zkrátka řetěz událostí, který, kdyby se utrhl, mohl nadělat větší škody, než je právě vyplacení nějaké formy podpory.
ZÁVĚREM
V této situaci, která možná nyní vypadá stále dost špatně, je třeba věřit, a vidět to tak, že jakmile se rozběhne většina obchodů, tak se situace začne pozvolna měnit k lepšímu.
Nebude to zadarmo. Bude to stát určitě dost peněz, ale věřím, že dopady této krize by mohly odeznít i velmi rychle už jen díky rychle reakci centrálních bank, které se snaží podpořit rychlý budoucí návrat ekonomického růstu, a pomoci státu postiženým touto krizí, který je nenechá všechny zkrachovat nebo přijít o bydlení. Pomoc státu však není všespásná, a tak aby tato situace nebyla opravdu velkou krizí, bude potřeba také velká míra solidarity mezi lidmi. Aby, pokud to jde, hledali kompromisní řešení a nechtěli všechno hned, jako jsme si zvykli v posledních letech. Bude potřeba dávka trpělivosti, máme-li z tohoto období vyjít později jako silnější, a třeba i lepší společnost.