LZE STÁLE DOFINANCOVAT HYPOTÉKU?

I přesto, že většina bank již zavedla omezení dofinancování a čerpání 100 % což mnohdy komplikuje kupujícím život, najdou se ještě ty, které Vám dovolí až 20 % hypotéky dofinancovat jiným úvěrem? Máte něco naspořeno, ale je to méně než 20 %? I to už většina bank bere jako dofinancování a 100% úvěr. Jak na financování bez úspor?

Striktní pravidla? Spíše doporučení

Centrální banka se snaží ovlivňovat cenovou hladinu a vůbec podmínky na tuzemském finančním trhu, ten úvěrový nevyjímaje. Slouží jí k tomu celá řada nástrojů, jako jsou např. stanovování základních úrokových sazeb v ekonomice či doporučení ohledně podmínek pro poskytování úvěrů. A právě tato doporučení se týkají zákazu dofinancování hypotéky pomocí dalších úvěrů.

Jak již vyplývá z jeho názvu, doporučení není závazným příkazem, ale spíše apelem na banky, v jejichž zájmu je samozřejmě s regulátorem trhu dobře vycházet. Většina bank na toto doporučení již přistoupila, najdou se však ty, kde to stále jde.

Dofinancování jako jediné řešení

Celá podstata dofinancování spočívá v tom, že ČNB kvůli obavě z ohrožení domácností přílišným zadlužením doporučila zrušit poskytování tzv. 100 % hypoték. Navíc bylo zavedeno další pásmování, kdy dnes na nejlepší podmínky dosáhnou ti, kteří mají k dispozici alespoň 20 % prostředků z jiných, ideálně vlastních, zdrojů. V případě koupi nemovitosti za 2,5 milionů korun to tak znamená mít předem k dispozici alespoň půl milionu korun. Tento problém donedávna řešila většina zájemců o hypotéku tak, že si prostě půjčila jinde – nejčastěji u stavební spořitelny. Úvěr u stavební spořitelny jde vzít i pokud ještě nemáte stavební spoření založeno a nic naspořeno. Kromě koupě a případné rekonstrukce z něj jde načerpat prostředky i na daň z nabytí nemovitosti.

BANKAMOŽNOST DOFINANCOVÁNÍ ÚVĚREM
Česká spořitelnaNE
Hypoteční bankaANO
Komerční bankaANO
mBankNE
RaiffeisenbankANO
UniCredit BankANO
SberbankANO
MONETAANO

NEOPAKOVATELNÁ PŘÍLEŽITOST

Je jasné, že v dohledné době uvedou jistou míru omezení dofinancování do praxe všechny banky. Do té doby se však nabízí šance zejména pro ty, kteří i přes dostatečný příjem dosud nevytvořili potřebnou rezervu, tohoto stavu využít. Samozřejmě je nutné vše důsledně propočítat a zvážit, ale takovéto podmínky pro úvěr se už v následujících letech opakovat nebudou.

Petr Koštejn