Hypotéky a okurková sezona

Snad to nevypadá ani jako článek na stránce s finanční tématikou, pravdou ovšem je že bankovní trh má teď k tomu zemědělskému velmi blízko. Do ČR vtrhla vlna sucha, kterou kromě zemědělců a malých pěstitelů pociťují i bankovní instituce. Banky totiž postihlo po předchozích letech, kdy byly žně, nevídané sucho.

Ptáte se proč?

Stačí se podívat na aktuální vývoj hypoindexu.

hypotéky-červen-2019

Koncem loňského roku 2018 ČNB zavedla nová pravidla pro úvěry a v průběhu minulého roku pravidelně zvedal základní dvoutýdenní repo sazbu T2, kterou jsou ovlivněny komerční banky. To mělo za výsledek, že poslední klienti, kteří chtěli získat jednoduše úvěr na vlastní bydlení do toho šli ve velkém právě koncem roku. Proti tomu šli banky s úrokovými sazbami velmi vysoko a koncem roku jsme se dočkali sazeb okolo 3 %.

Co se tedy stalo, že teď je možné získat sazbu v rozmezí 2,4-2,6 %?

Banky dostaly hlad. Zjistily, že sazby, které zvýšily spolu s pravidly, které ČNB nastavila zapříčinily, že lidé prostě přestali hypotéky chtít.

Některé banky hovoří o tom, že se zájem o hypotéky v první polovině roku 2019 propadl o 2/3 oproti stejnému období v roce předchozím.

A tak banky chtějí nalákat nové klienty, a proto nyní opět snižují úrokové sazby. Zároveň to ještě můžeme spojit s létem. Obdobím dovolených, kdy se na trhu obecně nic moc neděje a máme tady hypoteční okurkovou sezonu, kterou lze náležitě využít.

Ptáte se jak?

Určitě by tuto okurkovou sezonu měli využít ti, kteří to na podzim vzdali kvůli stoupajícím sazbám. Hypotéky teď jsou a ještě nějakou dobu budou s úroky pod hranicí 3 % místy i pod hranicí 2,7 % (to už záleží však na konkrétní případu). Dále pak všichni ti, kteří o tom už nějakou dobu uvažují a jen čekají na výhodnou sazbu.

Závěrem

Sazby jsou jedna věc, ale získat hypotéku je věc druhá. I když to vypadá se sazbami dobře tak je třeba mít na paměti, že proces získání hypotéky se značně ztížil a je vhodné se o ní s někým poradit. A to i v případě, že máte svých 20 % z kupní ceny připraveno (jak psal jsem ve článku zde).

Za současných podmínek se jen těžko odhaduje budoucí vývoj trhu, ale je možné, že současné sazby jsou jen korekcí po loňském rychlém vyšplhání sazeb přes 3 % a nemusí tedy trvat i za půl roku.

Petr Koštejn

Jmenuji se Petr Koštejn a protože pracuji jako finanční poradce se zaměřením na hypotéky jsem pro vás v těchto horkých letních měsících připravil krátké shrnutí současného ochlazení na trhu s hypotékami :)